Američan okužen?
Z ladje za križarjenje Hondius, kjer je izbruhnil smrtonosni hantavirus, so evakuirali več deset potnikov. Ameriške oblasti so potrdile, da je bil eden od ameriških državljanov blago pozitiven na andski sev virusa, še dva potnika pa kažeta simptome bolezni – eden med Francozi in eden med Američani.
Evakuirani potniki iz ZDA, Francije in Velike Britanije so že na poti v strogo karanteno in specializirane zdravstvene centre. Britance so po prihodu v Manchester odpeljali v bolnišnico pri Liverpoolu, Američane pa čaka izolacija v Nebraski.
Na ladji, ki je iz Argentine plula proti Zelenortskim otokom, so po izbruhu virusa umrli trije ljudje. Španske oblasti so z ladje doslej evakuirale že 94 oseb, preostale pa bodo prepeljali v naslednjih urah.
Svetovna zdravstvena organizacija medtem opozarja, da bi lahko preblagi ukrepi ob vračanju potnikov pomenili veliko tveganje. WHO priporoča 42-dnevno karanteno z aktivnim zdravstvenim nadzorom.