Z Luko namreč niso uspeli doseči dogovora glede gradbenih posegov Luke Koper, zaradi katerih prihaja do vdorov morske vode na kmetijska zemljišča na ankaranski bonifiki, so danes sporočili z občine.
Luka Koper je lani poleti v okviru del na projektu za ureditev ankaranskega obrobnega kanala na območju ankaranske bonifike porušila delujoče zapornice in uničila namakalni sistem reke Rižane. S tem naj bi povzročila popolno osušitev pridelovalnih površin, kar je zdesetkalo letino tamkajšnjih kmetov, opozarjajo na občini.
Območje so sicer jeseni močno prizadeli dodatni gradbeni posegi Luke Koper, zaradi katerih je prišlo do vdora slane morske vode na kmetijska zemljišča, so še zapisali v sporočilu za javnost.
Tako občina kot ankaranski kmetje so že večkrat javno opozorili, da zaradi posegov Luke Koper nastaja večja škoda. Pristojne tudi pozivajo k zaustavitvi gradbenih del, a rešitve vse doslej ni, so opozorili na občini.
Kot so zapisali, je "v obrambo kmetijskih zemljišč" zato občina 20. marca na ustavno sodišče vložila zahtevo za ustavno presojo uredbe o DPN za celovito prostorsko ureditev pristanišča za mednarodni promet v Kopru.
"Vsi predlogi in ukrepi za takojšnjo ureditev in sanacijo povzročene škode na pridelovalnih površinah, kdorkoli že jih je podal, so bili s strani vseh pristojnih organov in institucij Republike Slovenije dosledno zavrnjeni kot neizvedljivi in neuresničljivi z utemeljitvijo, da jih DPN za Luko Koper ne predvideva ter da so zato nedopustni," so še zapisali na občini.
Po mnenju občine pa noben ukrep za varovanje in za zaščito kmetijskih zemljišč ne more biti nedopusten. "Če jih ne dopušča DPN za Luko Koper, potem je bila pri pripravi predmetnega prostorskega akta za državno pristanišče storjena velika napaka. Ali to drži, bo presojalo ustavno sodišče," je ob tem dejal ankaranski župan Gregor Strmčnik.
V Luki Koper so sicer oktobra lani zatrdili, da iščejo najustreznejše rešitve za nastale razmere, pri čemer da so vključili vse ključne nosilce urejanja prostora. Kot so takrat poudarili, vzpostavljajo monitoring, s katerim bodo spremljali morebitne spremembe v slanosti tal, postavili pa so tudi začasno zapornico, ki jo nameravajo ohraniti do takrat, ko bo kmetijsko ministrstvo vzpostavilo namakalni sistem.