Astronavti srečno pristali
Astronavti misije Artemis 2, ki so ta teden obleteli Luno in prvič po več kot pol stoletja videli njeno oddaljeno stran, so se varno vrnili na Zemljo. Štiričlanska posadka je s kapsulo Orion v skladu z načrti ponoči pristala v Tihem oceanu pred obalo San Diega v Kaliforniji, je sporočila NASA.
Posadka je zdrava in srečna, je sporočila NASA. Kot je dodala, je uspešna misija "začetek nove dobe raziskovanja vesolja s človeško posadko".
Vesoljska kapsula je v morju pristala s pomočjo treh padal, ki so upočasnila njeno pristajanje. Po varnostnem pregledu so člani posadke drug za drugim zapustili kapsulo, s helikopterjem so jih nato premestili na ladjo ameriške mornarice, kjer so opravili prve zdravniške preglede.
Pristanek je bil zapleten manever, med katerim je kapsula dosegla hitrost do približno 38.400 kilometrov na uro, kar je astronavte izpostavilo izjemnim fizičnim obremenitvam. Poseben ščit jih je zaščitil pred izjemno vročino, ki ji je bila kapsula izpostavljena med vstopom v Zemljino atmosfero. Komunikacija z nadzornim centrom je bila namerno prekinjena za približno šest minut, kapsula pa je nato pristala v Tihem oceanu.
Štiričlanska posadka, ki so jo poleg Wisemana sestavljali Američana Victor Glover in Christina Koch ter Kanadčan Jeremy Hansen, se je s prve odprave proti Luni s človeško posadko po 50 letih vrnila po doživetju nepozabnih trenutkov, potem ko so se od Zemlje oddaljili dlje kot katerikoli človek doslej.