77-letni monarh s kraljico Camillo je na obisku v ZDA v luči 250. obletnice podpisa deklaracije o neodvisnosti, s katero je 13 nekdanjih britanskih kolonij 4. julija 1776 razglasilo neodvisnost od Velike Britanije.
V ZDA je prispela v ponedeljek, obisk pa naj bi se zaključil v četrtek. Kljub sobotnemu streljanju na večerji dopisnikov Bele hiše v Washingtonu, na kateri je bil tudi ameriški predsednik Donald Trump, naj bi potekal po prvotnih načrtih.
Najprej naj bi britanska visoka gosta v ponedeljek gostila na čaju predsednik Trump in njegova soproga Melania, nato pa naj bi si ogledala čebelnjake Bele hiše.
Najbolj protokolarni dan obiska je danes, ko naj bi se predsednik Trump in kralj Karel III. pogovarjala v Ovalni pisarni, njuni soprogi pa sodelovali na dogodku, posvečenem izobraževanju in umetni inteligenci.
Zatem naj bi britanski monarh nagovoril kongresnike in kongresnice. V govoru bo po pričakovanjih poskušal omiliti trenutne diplomatske napetosti s sklicevanjem na 250-letno razmerje z vzponi in padci med Združenim kraljestvom in njegovo nekdanjo kolonijo, ki je kasneje postala svetovna velesila.
Para se bosta zvečer ponovno srečala na manjši gala večerji v sprejemnici Bele hiše, namesto v velikem paviljonu, ki ga običajno ob takšnih priložnostih postavijo na vrtu. Trump želi to začasno strukturo nadomestiti z monumentalno plesno dvorano, katere gradnja je v polnem teku.