Civilna iniciativa Tržnice ne damo je vložila upravno tožbo zoper integralno gradbeno dovoljenje za prenovo osrednje ljubljanske tržnice, izdano konec aprila. Najbolj nasprotuje načrtovani gradnji podzemne garažne hiše pod tržnico, opozarja pa tudi na domnevne kršitve okoljske in kulturnovarstvene zakonodaje.
Po besedah odvetnika Luke Švaba tožba temelji na očitkih o procesnih nepravilnostih, napačni uporabi nacionalnega, evropskega in mednarodnega prava ter neustrezno ugotovljenem dejanskem stanju. Iniciativa poudarja, da ne nasprotuje prenovi tržnice, temveč predvsem posegom pod njo in pomanjkanju transparentnega strokovnega dialoga.
Predstavnica iniciative Marinka Kurilić meni, da strokovna javnost ni bila ustrezno vključena v postopek, njihovi pomisleki pa naj ne bi bili dovolj upoštevani. Po mnenju iniciative bi bilo treba pri tako zahtevnem projektu tehtneje obravnavati različna strokovna mnenja.
V tožbi predlagajo ponovno obravnavo zadeve in presojo nekaterih pravnih vprašanj tudi na ravni EU. Švab je pojasnil, da zaradi vložene tožbe občina ne more začeti gradbenih del, sodni postopek pa bi lahko trajal več let.
Projekt prenove ljubljanske tržnice vključuje prenovo in prizidavo Mahrove hiše, ureditev odprte tržnice na Vodnikovem trgu ter gradnjo štirietažne podzemne parkirne hiše.