V mreži Plan B za Slovenijo opozarjajo, da energetska kriza, povezana z dogajanjem na Bližnjem vzhodu in zaprtjem Hormuške ožine, zahteva takojšnje ukrepanje.
Opozarjajo, da trenutne razmere kažejo na veliko odvisnost od fosilnih goriv, medtem ko gospodinjstva občutijo rast stroškov in energetsko revščino. Kritični so tudi do državnih ukrepov, kot so nižanje trošarin in odprava okoljskih dajatev, ki po njihovem mnenju niso dolgoročno vzdržni.
V mreži poudarjajo, da so na voljo že izvedljivi ukrepi za prehod na čistejše vire energije, kot so energetske prenove stavb, socialne tarife za elektriko in razvoj energetskih skupnosti. Med predlogi so tudi pomoč energetsko revnim gospodinjstvom ter podnebni vavčerji.
Zavzemajo se še za hitrejši razvoj javnega prometa, omejevanje avtomobilskega prometa in spodbujanje kolesarjenja, saj želijo zmanjšati odvisnost od fosilnih goriv.
Ob tem opozarjajo tudi na ranljivost prehranskega sistema in poudarjajo pomen trajnostne pridelave hrane ter večje prehranske varnosti.