TV3 LogoTV3
DomovSlovenijaSvetGospodarstvoŠportZnanostZanimivostČrna kronika
TV3 v živoVideoVremePrometHoroskop

Novice

  • Domov
  • Slovenija
  • Svet
  • Gospodarstvo
  • Šport

Več

  • Znanost
  • Zanimivost
  • Črna kronika

O TV3

  • Vreme
  • Promet
  • Horoskop
  • Kontakt
  • Politika Zasebnosti
  • Glasbeni spored
  • TV spored
© 2026 TV3. Vse pravice pridržane.Oblikovanje Bumm Solutions
DomovVideoTVVremePrometHoroskop
Znanost

ESA pripravlja največje padalo za pristanek na Marsu

Padalo za rover Rosalind Franklin mora prestati strogo sterilizacijo za preprečevanje kontaminacije planeta.

1.5.2026 16:47
1 min
–:––

Evropska vesoljska agencija (ESA) pripravlja 35-metrsko padalo za misijo ExoMars, v sklopu katere bo na Mars potoval rover Rosalind Franklin. To je največje padalo, ki bo kadarkoli pristalo na Rdečem planetu, njegova naloga pa je varno upočasniti plovilo med spuščanjem skozi redko Marsovo atmosfero.

Padalo, ki tehta 74 kilogramov in je izdelano iz najlona ter kevlarja, je moralo prestati izjemno strog postopek toplotne sterilizacije. Da bi uničili vse zemeljske mikrobe, so ga v specializirani peči 36 ur segrevali pri temperaturi 125 °C. Ta postopek, znan kot "peka", je ključen za zagotavljanje, da iskanje morebitnih znakov življenja na Marsu ne bo ogroženo z zemeljskimi organizmi. ESA poudarja, da je zaščita marsovskega okolja pred kontaminacijo enako pomembna kot uspeh same misije.

Učinkovitost padalskega sistema so že uspešno preizkusili z več testi, med drugim z odmetom z balona na visoki nadmorski višini nad Švedsko, kjer so simulirali pogoje vstopa v Marsovo atmosfero. Po sterilizaciji je bilo padalo hermetično zapakirano in poslano v Torino v Italijo, kjer bo vgrajeno v vesoljsko plovilo.

Izstrelitev misije ExoMars je načrtovana za leto 2028. Rover Rosalind Franklin bo po pristanku več kot dve leti raziskoval površje Marsa in pod njim iskal znake preteklega življenja.

Deli članek:
Prejšnji članekSvet

Pentagon sklenil dogovor za uporabo umetne inteligence

Naslednji članekSvet

ZDA bi tudi v Italiji in Španiji zmanjšale število vojakov?