Hrvaški premier Andrej Plenković in predsedujoča svetu ministrov BiH Borjana Krišto sta v Dubrovniku podpisala meddržavni sporazum o južni plinski interkonekciji. Projekt je namenjen diverzifikaciji oskrbe s plinom v BiH s priključitvijo na hrvaško omrežje in terminal za utekočinjen zemeljski plin (UZP) na Krku. S tem se želi končati popolna odvisnost države od ruskega plina.
Plinovod bo potekal od Zagvozda na Hrvaškem do Posušja in Novega Travnika v Bosni in Hercegovini, z odcepom za Mostar. Poleg zagotavljanja energetske varnosti sporazum krepi vlogo hrvaškega terminala za UZP kot regionalnega energetskega vozlišča. Projekt, ki ga močno podpirajo Združene države Amerike, velja za strateško prioriteto za regijo.
Podpisu so predhodila zapletena politična usklajevanja znotraj BiH. Svet ministrov in predsedstvo BiH sta nedavno dala zeleno luč za začetek pogajanj s Hrvaško, s čimer so bili ustvarjeni pogoji za današnjo slovesnost. Kljub temu sporazum za dokončno uveljavitev zahteva še ratifikacijo v predsedstvu in obeh domovih parlamentarne skupščine BiH.
Projekt se sooča tudi z izzivi. Gradnji nasprotujejo nekatere nevladne organizacije, zaskrbljenost glede zakonodajnega okvira za izvedbo projekta na ozemlju BiH pa je izrazila tudi Evropska unija.