Predsednik vlade Janez Janša je v petek na omrežju X objavil niz zahvalnih sporočil tujim voditeljem, ki so mu čestitali ob izvolitvi za mandatarja. V zapisih je zagotovil podporo državam Zahodnega Balkana na njihovi poti v Evropsko unijo ter poudaril zavezanost Slovenije krepitvi EU. Med naslovniki njegovih zahval je bil tudi izraelski premier Benjamin Netanjahu.
Netanjahu je dan pred tem na omrežju X sporočil, da je z Janšo govoril po telefonu in da sta se dogovorila za sodelovanje pri ponovni vzpostavitvi prijateljskih odnosov med državama. "Včeraj sem govoril s prijateljem Janezom Janšo in mu čestital za ponovno izvolitev za predsednika slovenske vlade," je zapisal izraelski premier.
Državni zbor je Janšo za predsednika vlade izvolil v petek na tajnem glasovanju — z 51 glasovi za in 36 glasovi proti. Janša bo vodil svojo četrto vlado in 16. slovensko vlado po osamosvojitvi.
Čestitke so mu poleg Netanjahuja poslali predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednik Evropskega sveta Antonio Costa, predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola ter premierji Hrvaške, Italije in Ukrajine. Čestital mu je tudi izraelski zunanji minister Gideon Sar.
Netanjahujeva čestitka je sprožila ostrih politično izmenjavo. Premier v tekočih poslih Robert Golob je na uradnem profilu vlade na omrežju X zapisal, da bo Slovenija pod Janševim vodstvom "podpornica vojnega zločinca in glavnega krivca za genocid v Gazi". Janša mu je odgovoril z pozivom, naj neha zlorabljati vladni profil, ter ga vprašal, zakaj je Golobova vlada po objavi korupcijskih posnetkov odstopila od pristopa k tožbi Južne Afrike proti Izraelu pred Meddržavnim sodiščem.
Kakšne konkretne korake bo Janševa vlada naredila za krepitev EU in podporo Zahodnemu Balkanu, ostaja za zdaj brez odgovora.