Japonska namerava v prihodnjih desetletjih postopoma zamenjati svoje zastarele jedrske reaktorje. Po osnutku načrta naj bi do leta 2040 zgradili pet novih reaktorjev, do leta 2050 pa skupno okoli 14.
Država se več kot 15 let po jedrski nesreči v Fukušimi vse bolj vrača k jedrski energiji. Razlog je hitro naraščajoče povpraševanje po elektriki, ki ga poganjajo razvoj umetne inteligence, podatkovni centri in proizvodnja polprevodnikov.
Japonska želi hkrati zmanjšati odvisnost od fosilnih goriv. Po ocenah energetskega sektorja bi lahko državi do leta 2040 primanjkovalo za približno 5,5 gigavata proizvodnih zmogljivosti, kar ustreza petim jedrskim reaktorjem.