Voditelji Kanade in nordijskih držav - Norveške, Švedske, Danske, Finske in Islandije - so danes na srečanju v Oslu napovedali poglobitev sodelovanja, zlasti na področju obrambe in varnosti na območju Arktike.
V skupni izjavi so potrdili zavezanost sodelovanju "v času, ki ga zaznamujejo povečane geopolitične napetosti, vojna in številne krize".
"Glede na vse, kar se dogaja, morajo države ostati enotne," je dejala danska premierka Mette Frederiksen in pri tem izpostavila "vojno v Ukrajini, ZDA, ki žal odpravljajo sankcije proti Rusiji, ter vojno na Bližnjem vzhodu".
Voditelji šestih držav, ki so tudi članice zveze Nato, so obenem napovedali krepitev vezi na področju trgovine, nizkoogljične energije, tehnologije in dostopa do rudnin.
Prav tako so ponovno potrdili zavezo, da bodo države podpirale Ukrajino v njenem boju proti ruski invaziji.
Ponovili so, da je Rusija glavna grožnja varnosti Arktike. "Na daljšem obzorju lahko vidite Kitajsko," je pri tem dodal norveški premier Jonas Gahr Store.
"Vsi se soočamo z vse daljšim seznamom izzivov," pa je na novinarski konferenci opozoril kanadski premier Mark Carney. "Izzivi za varnost Arktike, izzivi, ki izhajajo iz spreminjajoče se narave vojskovanja, izzivi, ki so povezani s spreminjajočo se tehnologijo, ter konflikti, tako dejanski kot virtualni, se nam vsem približujejo," je dejal.