Britanski kralj Karel III. se je v ponedeljek v Beli hiši sestal z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom na začetku državniškega obiska, namenjenega krepitvi zavezništva med državama. Štiridnevni obisk, ki se ga udeležuje tudi kraljica Camilla, poteka v času, ki ga viri opisujejo kot zahtevnega za "posebne odnose" med Združenim kraljestvom in ZDA.
Odnosi med administracijo predsednika Trumpa in vlado britanskega premierja Keira Starmerja so se po poročilih ohladili. Glavni vzrok naj bi bile razlike v stališčih glede vojne v Iranu, saj naj bi Trump kritiziral Veliko Britanijo, ker ni vojaško podprla ameriške ofenzive.
Vrhunec obiska bo torkov nagovor Karla III. obema domovoma ameriškega kongresa, kar je čast, ki jo je kot prvi britanski monarh doživela njegova mati, kraljica Elizabeta II., leta 1991. Govor naj bi po navedbah virov iz Buckinghamske palače poudarjal teme "sprave in obnove". Pričakuje se, da bo kralj izjavil, da sta državi "vedno znova našli način, da se združita".
Obisk sovpada z 250. obletnico ameriške neodvisnosti od britanske krone. Kljub političnim napetostim velja obisk za pomemben diplomatski poskus poudarjanja skupne zgodovine in vrednot. Kraljevi par bo obiskal tudi New York, kjer se bo poklonil žrtvam terorističnih napadov 11. septembra 2001, in Virginijo, kjer se bo srečal s predstavniki okoljevarstvenih organizacij.