Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je razkrila, da 28 poslancev državnega zbora do roka ni oddalo prijave premoženjskega stanja. To je skoraj tretjina vseh poslancev.
Med tistimi, ki obveznosti niso izpolnili, so poslanci iz več strank, največ iz SDS, pa tudi iz Svobode, Demokratov, Levice, Vesne, NSi, SLS in Fokusa. Vsi poslanci SD in Resnice so prijave oddali pravočasno.
Po zakonu morajo vsi poslanci v enem mesecu po nastopu funkcije prijaviti svoje premoženje, kar je bilo za ta sklic DZ določeno do 11. maja. KPK je že začela pošiljati pozive tistim, ki prijave niso oddali.
Na komisiji poudarjajo, da gre za pomemben ukrep za preglednost in nadzor nad morebitnim neupravičenim povečanjem premoženja med mandatom.
Med zamudniki so tudi nekateri nekdanji ministri. KPK pa ob tem obravnava še več vlog poslancev za dovoljenje za opravljanje dodatnih dejavnosti ob funkciji.
Komisija medtem nadaljuje tudi širše nadzore nad morebitnimi kršitvami pravil o nezdružljivosti funkcij in omejitvah poslovanja.