O prihodnosti Mednarodne smučarske in deskarske zveze (FIS) bo v četrtek odločal volilni kongres v Beogradu. Sedanji predsednik Johan Eliasch ima tokrat le enega protikandidata, Alexandra Ospelta iz Lihtenštajna.
Sprva se je za mesto predsednika potegovalo pet kandidatov, a so se trije že umaknili, tako da je ostal le še dvoboj med Eliaschem in Ospeltom.
Eliasch je FIS prvič prevzel leta 2021, nato pa bil leta 2022 izvoljen za polni mandat do leta 2026. Tokrat kandidira s podporo Gruzije, medtem ko mu številne smučarske velesile nasprotujejo in si želijo sprememb na vrhu zveze.
Po navedbah kritikov naj bi se za Ospelta, nekdanjega vodjo smučarske zveze Lihtenštajna, zavzemale tudi nekatere vplivne države, ki pričakujejo novo vodstvo.
Eliasch medtem ostaja prepričan v ponovno izvolitev in obljublja finančno okrepitev zveze v prihodnjih letih.
Volitve v Beogradu bodo pomembne tudi za Slovenijo, saj za mesto v predsedstvu kandidira Tomaž Kunstelj iz Smučarske zveze Slovenije. Hkrati bo odločeno tudi o organizaciji nordijskega svetovnega prvenstva 2031, za katerega kandidirata Planica in nemški Oberstdorf.