LJUBLJANA – Predsednica republike Nataša Pirc Musar je sporočila, da ne bo predlagala kandidata za predsednika vlade. V strankah Gibanje Svoboda, Socialni demokrati in Levica njeno odločitev spoštujejo, medtem ko se desne stranke na očitke o netransparentnem delovanju niso javno odzvale.
Predsednica je svojo odločitev utemeljila z dejstvom, da po posvetovanjih z vodji poslanskih skupin nihče ni mogel izkazati potrebne večine 46 poslanskih glasov. »Kandidata za vodenje manjšinske vlade ne želim predlagati,« je poudarila in dodala, da je med pogovori zaznala »veliko sprenevedanja in neiskrenosti«. Svojo odločitev je sporočila skoraj mesec dni po parlamentarnih volitvah.
V stranki Levica so bili kritični do dogajanja na desnici in so omenjali »dvojno igro« in »skrivalnice«. S tem so namigovali na neuradna srečanja med strankami SDS, NSi, Demokrati in Resni.ca, ki naj bi se dogajala mimo uradnih pogovorov. Iz strank desnega pola za zdaj ni bilo odziva na očitke ali na odločitev predsednice.
Postopek izvolitve predsednika vlade se zdaj seli v državni zbor. V drugem krogu imajo poslanske skupine ali najmanj deset poslancev na voljo 14 dni, da predlagajo kandidata. Če tudi ta krog ne bo uspešen, lahko sledi še tretji, kjer za izvolitev zadostuje navadna večina prisotnih poslancev. V primeru neuspeha vseh krogov predsednica razpusti parlament in razpiše predčasne volitve.