Britanska vojska se bo lahko vkrcala na plovila, ki so del t. i. ruske flote v senci, in jih zasegla, če bodo vstopila v britanske teritorialne vode, je sporočil Downing Street.
Kot je dejal britanski premier Keir Starmer, je ukrepe odobril, ker si ruski predsednik Vladimir Putin verjetno "mane roke" zaradi porasta cen nafte, ki jih je povzročila ameriško-izraelska vojna proti Iranu.
"Zato smo še bolj odločni ukrepati proti njegovi floti v senci, ne le zato, da bi zaščitili Veliko Britanijo, ampak tudi zato, da bi Putinov vojni stroj prikrajšali umazanega denarja, s katerim financira vojno v Ukrajini," je poudaril Starmer.
Velika Britanija je uvedla sankcije proti 544 plovilom, ki naj bi bile del t. i. ruske flote v senci. To sestavljajo predvsem starajoči se naftni tankerji. Moskva se z njimi izogiba zahodnim sankcijam, sprejetim zaradi njene agresije na Ukrajino. Po britanskih ocenah te ladje prevažajo približno 75 odstotkov ruske surove nafte.
"Združeno kraljestvo bo zategnilo zanko okoli flote tako, da bo zaprlo svoje vode, vključno z Rokavskim prelivom, za sankcionirana plovila. Operaterji se bodo prisiljeni preusmeriti na daljše in dražje poti ali pa bodo tvegali, da jih bodo prestregle britanske sile," je zapisano v izjavi Downing Streeta.
Starmer naj bi o tem vprašanju danes govoril v Helsinkih na srečanju predstavnikov desetih severnoevropskih držav.
Odločitev Londona prihaja v času, ko so tudi druge evropske države okrepile prizadevanja proti delovanju t. i. ruske flote v senci. Več evropskih držav, med njimi Francija, Belgija in Finska, so zasegle ladje, za katere sumijo, da se Rusi z njimi izogibajo sankcijam.
Udarec evropskim prizadevanjem za nadaljevanje pritiska na Rusijo je sicer v začetku meseca zadala odločitev vlade ameriškega predsednika Donalda Trumpa o začasni opustitvi sankcij na prodajo ruske nafte in naftnih derivatov, ki so že naloženi na ladje na morju. Washington je odločitev sprejel, da bi zmanjšal gospodarske posledice po napadih ZDA in Izraela na Iran.