Francoski predsednik Emmanuel Macron in poljski premier Donald Tusk sta se danes v Gdansku pogovarjala o poglobitvi obrambnega sodelovanja, vključno z morebitno vključitvijo Poljske v francoski program jedrskega odvračanja. Tusk je potrdil, da pogovori o pobudi potekajo.
Srečanje sledi Macronovemu predlogu z dne 2. marca, s katerim je osmim evropskim državam, vključno s Poljsko in Nemčijo, ponudil sodelovanje pri "naprednem odvračanju". Pobuda predvideva možnost skupnih vojaških vaj in začasno namestitev francoskih letal z jedrskim orožjem na ozemlju zaveznic, pri čemer bi Francija ohranila izključni nadzor nad uporabo orožja.
Tusk je na družbenem omrežju X potrdil, da Poljska "vodi pogovore s Francijo in skupino najbližjih evropskih zaveznikov o naprednem programu jedrskega odvračanja". Ob tem je dodal: "Oborožujemo se s prijatelji, da si nas sovražniki ne bodo drznili napasti." Poljska, ki meji na rusko eksklavo Kaliningrad, je v zadnjih letih močno povečala svoje vojaške izdatke, ki naj bi leta 2026 presegli 4,8 % BDP.
Pobuda je del širših evropskih prizadevanj za krepitev strateške avtonomije v luči spremenjenih varnostnih razmer. Medtem ko je Nemčija že napovedala konvencionalno udeležbo na francoskih jedrskih vajah, se na Poljskem pojavljajo različni pogledi. Zavezniki poljskega predsednika Karola Nawrockega so izrazili dvom in poudarili pomen obstoječega Natovega programa souporabe jedrskega orožja z ZDA.