Nova ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Suzana Lep Šimenko je ob prevzemu poslov poudarila, da bo nadaljevala začeto delo svojega predhodnika Mateja Arčona, ob tem pa dodala večji poudarek mladim, gospodarskemu sodelovanju in ohranjanju slovenske identitete.
Dejala je, da želi graditi na dobrem dosedanjem sodelovanju in da je zadovoljna s poročilom ob primopredaji. Arčon je kot dosežke izpostavil povezovanje Slovencev v zamejstvu, gospodarsko sodelovanje ter info točko za vračanje v domovino.
Nova ministrica, ki je doslej vodila parlamentarno komisijo za Slovence v zamejstvu in po svetu, meni, da to olajšuje začetek dela. Poudarila je tudi, da si želi boljše obveščenosti Slovencev zunaj meja o delovanju urada in vlade.
Med glavnimi prioritetami je izpostavila mlade, krepitev gospodarskih vezi ter ohranjanje jezika, kulture in identitete. Zavzema se tudi za boljše politično zastopanje Slovencev v tujini in za dosledno uresničevanje pravic slovenskih skupnosti v Avstriji.
Glede prihodnjega dela je napovedala nadaljevanje že začetih projektov ter iskanje boljših rešitev za financiranje sodelovanja s Slovenci po svetu. Kam jo bo pot najprej vodila, še ni znano.