Novoimenovana ministrica za demografijo, družino in socialne zadeve Mateja Ribič je danes prevzela posle od dosedanjih ministrov, Luke Mesca in Simona Maljevca, ki sta bila zadolžena za ta področja. Po primopredaji izjav niso dajali.
Novoizvoljena vlada je na ustanovni seji v četrtek že imenovala državne sekretarje, na ministrstvu za demografijo pa je bil za državnega sekretarja imenovan Andrej Štesl.
Ribič, ki prihaja iz kvote NSi, je v predstavitvi pred parlamentarnim odborom kot eno od prednostnih nalog navedla poenotenje plačil stanovalcev v domovih za starejše. Opozorila je na razlike med tistimi, ki so obravnavani po zakonu o socialnem varstvu, in tistimi po zakonu o dolgotrajni oskrbi, zaradi česar nekateri plačujejo več.
Med možnimi rešitvami je omenila razbremenitev vstopnih točk na centrih za socialno delo ter spremembe sistema odločanja, da ne bi nastajale dodatne neenakosti ali vzporedni sistemi.
Kot eno ključnih nalog na področju socialnih prejemkov vidi preprečevanje zlorab, predvsem s krepitvijo inšpekcijskega nadzora.
Na področju družinske politike je napovedala postopno uvedbo brezplačnega vrtca in univerzalnega otroškega dodatka. Poudarila je tudi prizadevanja za izboljšanje demografske slike, ki je po njenem odvisna od več področij, med drugim izobraževanja in stanovanjske politike.
Med ukrepi je izpostavila tudi lažji dostop mladih do stanovanj, od večjega števila gradbenih parcel in hitrejših postopkov pri izdaji dovoljenj do razmisleka o davčnih razbremenitvah.