Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano o zagotovitvi posebne finančne pomoči za kmetijski sektor, k čemur pozivajo v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), za zdaj ne razmišljajo, bodo pa razmere budno spremljali. Obenem so že v januarju začeli s pospešenim izplačevanjem subvencij iz zbirnih vlog za letošnje leto.
Na KGZS so v torek zaradi novih podražitev goriva in posledičnega dviga drugih stroškov, kot so cene gnojil, pristojne pozvali k izplačilu državne pomoči za kmetijski sektor na enak način, kot je to vlada storila pred štirimi leti v času svetovne energetske krize. Ob tem so predlagali tudi pospešitev izplačila sredstev kmetom v okviru skupne kmetijske politike.
Na ministrstvu so pojasnili, da drugemu predlogu že sledijo, saj so še pred pozivom zbornice oz. v januarju začeli s pospešenim izplačevanjem subvencij iz zbirnih vlog za lani. Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je tako do sredine februarja izplačala približno 130 milijonov evrov iz naslova neposrednih plačil in območij z omejenimi dejavniki oz. t. i. območij OMD. Od preteklega petka pa agencija tudi pospešeno izvaja izplačila iz naslova končnih odločb neposrednih plačil. Ta bodo realizirana do sredine aprila.
Zaradi tržnih neravnovesij na nekaterih kmetijskih trgih so na ministrstvu nedavno sprejeli tudi odloke za podporo sektorjem prašičereje, reje drobnice in zaradi cepljenja tudi govedoreje. Konkretno gre za odloke o finančni pomoči pri reji prašičev v letu 2026, o dodelitvi finančne pomoči zaradi pogina ovc v lanskem letu ter za sofinanciranje cepljenja proti bolezni modrikastega jezika v letošnjem letu.
"O posebnem odloku za podporo zaradi dražjih energentov trenutno ne razmišljamo. Seveda pa bo vlada situacijo nenehno spremljala," so poudarili na kmetijskem ministrstvu.