Strojni inženir in astronavt Tibor Kapu je eden vidnejših predstavnikov nove generacije madžarskega vesoljskega raziskovanja. Kot raziskovalni astronavt programa HUNOR (Hungarian to Orbit) je v vesolju preživel več kot 20 dni, kjer je izvajal številne znanstvene poskuse v sodelovanju z madžarskimi raziskovalnimi institucijami in industrijo.
Program predstavlja nacionalno pobudo za razvoj raziskovalnih in tehnoloških zmogljivosti na področju vesoljskih dejavnosti ter vključevanje Madžarske v mednarodne vesoljske misije.
Danes bo Kapu skupaj z drugimi člani misije obiskal Center vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika (Center Noordung) v Vitanju in Lisztov inštitut v Ljubljani, kjer se bo udeležil odprtja fotografske razstave Hungarians on Orbit.
Jutri bo obiskal tudi Fakulteto za strojništvo Univerze v Ljubljani. Na dogodkih bo spregovoril o izzivih vesoljskih poletov, najnovejših raziskavah na področju materialov in biologije ter prihodnosti madžarskega vesoljskega programa.
Kapu je v svoji karieri prispeval k farmacevtski in logistični industriji ter delal na razvoju hibridnih avtomobilskih baterij v avtomobilski industriji. Njegova poklicna pot ga je popeljala tudi v Belgijo in Združene države Amerike, kjer je dodatno izpopolnil svoje znanje na področju naprednih tehnologij. Od leta 2022 do začetka madžarskega astronavtskega programa se je v podjetju za vesoljsko tehnologijo osredotočal na zaščito pred vesoljskim sevanjem.
Na dogodkih v Sloveniji bo poleg njega sodeloval tudi madžarski astronavt Gyula Cserenyi, ki bo predstavil tehnično ozadje programa HUNOR in proces priprav. Tudi inženir ekektrotehnike Cserenyi je kot rezervni astronavt namreč aktivno vključen v madžarski vesoljski program HUNOR.