LJUBLJANA – Skupni odbor Državnega zbora je v torek po burni razpravi podprl predlog sprememb zakona o vladi, ki ga je vložila stranka SDS. Predlog, ki zmanjšuje število ministrstev z 19 na 14, so podprli poslanci SDS, Demokratov, Resnice ter skupne poslanske skupine NSi, SLS in Fokus.
Poslanec SDS Andrej Kosi je kot razlog za predlog navedel potrebo po učinkovitejši strukturi ministrstev, zmanjšanju stroškov državne uprave in povečanju njene učinkovitosti. Po njegovih besedah se bo vlada z manj resorji lažje odzivala na izzive, kot sta gospodarska in energetska kriza. Kosi je zanikal, da SDS s tem sestavlja vlado.
Predlogu sta nasprotovali stranki Levica in Vesna, kjer so neuspešno predlagali ohranitev ločenih ministrstev za delo in za gospodarstvo. Poslanka Nataša Sukič je dejala, da predlog izgleda "kot projekt razgradnje socialne države in žal podrejanja javnega interesa interesom kapitala". Njihov predlog za ohranitev ministrstva za solidarno prihodnost je odbor prav tako zavrnil.
Podporo so izrekli v več strankah. Iva Dimic (NSi, SLS, Fokus) je poudarila, da sta trg dela in gospodarska politika močno povezana. Barbara Levstik Šega iz stranke Demokrati Anžeta Logarja je dejala, da verjamejo v vitko državo in da pravice delavcev niso odvisne od organizacijske sheme vlade. Po mnenju Katje Kokot (Resnica) bi država z manj resorji lahko prihranila več milijonov evrov na leto.
Določene pomisleke so imeli v stranki Svoboda, kjer pa predlogu niso nasprotovali. Poslanka Tamara Kozlovič je kot problematično izpostavila združitev ministrstva za javno upravo in ministrstva za notranje zadeve ter združitev resorjev za izobraževanje in visoko šolstvo. Izrazila je tudi skrb, da bi novo ministrstvo za demografijo, družino in socialne zadeve lahko spodkopavalo pravice žensk.