Tadej Ostrc se je pred pristojnim odborom Državnega zbora predstavil kot kandidat za ministra za zdravje v 16. slovenski vladi pod vodstvom Janeza Janše. »Moje izhodišče je preprosto — pacient mora postati središče zdravstvenega sistema,« je poudaril na predstavitvi pred parlamentarnim odborom.
Ostrc je prepričan, da Slovenija nima slabega zdravstvenega sistema in da največji problem ni kakovost, ampak dostopnost. »Ne potrebujemo še ene reforme, ampak reorganizacijo,« je dejal.
Med njegovimi prioritetami so izboljšanje upravljanja in organizacije, angažiranje vseh kapacitet ter administrativna razbremenitev za boljšo dostopnost. Za krajšanje čakalnih vrst je po Ostrcevem prepričanju ključno aktivirati vse razpoložljive zmogljivosti v sistemu.
Spomnil je, da je bilo v zdravstveni blagajni lani 5,25 milijarde evrov, letos pa bo skoraj sedem milijard — tudi zaradi staranja prebivalcev in širitve programov. Skoraj štiri milijarde evrov je namenjenih za delovanje sistema, v katerem je 2.000 izvajalcev in dobaviteljev.
Program stranke Demokrati temelji na štirih strateških stebrih: krepitvi primarne ravni, regionalizaciji, krepitvi upravljanja in digitalizaciji.
Koalicijska pogodba med cilji navaja »končanje vojne z zdravniki« in vzpostavitev zdravstvenega sistema, ki bo omogočil sobivanje javnega in zasebnega.
Ostrc se je rodil leta 1981 in je zobozdravnik, specialist protetike, z doktoratom iz biomedicine. Med letoma 2008 in 2025 je deloval v zdravstvu, bil je asistent na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani. Med junijem 2022 in julijem 2023, ko je ministrstvo vodil Danijel Bešič Loredan, je bil državni sekretar.
Če ne bo političnih presenečenj, bo DZ o imenovanju četrte Janševe vlade predvidoma odločal v četrtek.