Pavlek aretiran v Kazahstanu
Nekdanji vodja Hrvaške smučarske zveze (HSS) Vedran Pavlek je bil aretiran v Kazahstanu, je po poročanju Hrvaške tiskovne agencije Hine potrdil minister za pravosodje, upravo in digitalno transformacijo v slovenski južni sosedi Damir Habijan. Pavlek je osumljenim poneverbe skoraj 30 milijonov evrov denarja HSS.
"Pričakujemo, da bo Vedran Pavlek po tem, ko bodo pristojni organi Kazahstana izvedli postopek v skladu s svojo zakonodajo, čim prej izročen Hrvaški. Vsi organi sodelujejo s kazahstanskimi oblastmi usklajeno v skladu z običajnimi postopki v takšnih primerih," je dodal Habijan.
Interpolova tiralica za Pavlekom je bila izdana konec marca. Poleg ubežnika Pavleka je bil pripor odrejen tudi za nekdanjega generalnega sekretarja HSS Damirja Raosa, direktorja računovodskega podjetja, ki je delalo za HSS, Boženo Meić Hrvoja, slovaško državljanko Martino Strezenicki ter avstrijskega in lihtenštajnskega državljana Georga Mauserja, ki ni dosegljiv hrvaškemu pravosodju.
Po začetku preiskave sta tožilstvo in policija sporočila, da je šesterica osumljena odtujitve skoraj 30 milijonov evrov iz Zavezništva, od tega je tretjina končala na Pavlekovih računih v tujini.
Pavlek, ki je bil nekaj časa na begu v Turčiji, je marca odstopil z mesta direktorja alpskih reprezentanc in smučarske panoge, potem ko so hrvaški mediji objavili zgodbo o korupcijski aferi v HSS. Povod za kriminalistično preiskavo naj bi bil sicer dogodek med letošnjimi zimskimi olimpijskimi igrami, ko so cariniki na meji ustavili Erorja in v njegovem avtomobilu našli vrečo, polno denarja.