Finančni in gospodarski ministri Avstrije, Nemčije, Italije, Portugalske in Španije so Evropsko komisijo pozvali k uvedbi davka na presežne dobičke energetskih podjetij. V pismu, naslovljenem na komisarja za podnebje Wopkeja Hoekstro, so kot razlog navedli, da podjetja izkoriščajo krizo, povezano z vojno v Iranu.
Ministri se pri tem sklicujejo na t. i. solidarnostno dajatev, uvedeno med energetsko krizo po začetku vojne v Ukrajini leta 2022, ki je bila namenjena obdavčitvi presežnih dobičkov v sektorju fosilnih goriv, predvsem nafte in plina.
»Glede na trenutna izkrivljanja na trgu in proračunske omejitve bi morala Evropska komisija hitro razviti podoben instrument na ravni EU, ki bi temeljil na trdni pravni podlagi,« so po poročanju tujih tiskovnih agencij zapisali ministri.
Po njihovem mnenju bi rešitev na ravni EU poslala jasen signal državljanom in podjetjem, da Unija deluje enotno in solidarno. »Hkrati bi to pomenilo jasno sporočilo, da morajo tisti, ki imajo koristi od posledic vojne, prispevati k zmanjšanju bremena za širšo družbo,« so poudarili.
Prihodke od davka bi bilo treba nameniti financiranju začasnih ukrepov za razbremenitev potrošnikov in zajezitev inflacije, ne da bi se dodatno obremenjevali proračuni držav članic.
Cene nafte in zemeljskega plina so se od začetka ameriško-izraelskih napadov na Iran 28. februarja močno zvišale. Iran je praktično zaprl strateško pomembno Hormuško ožino ter izvaja napade na energetsko infrastrukturo v Perzijskem zalivu.
Čeprav EU večino nafte in plina uvaža iz držav zunaj Perzijskega zaliva, rast svetovnih cen še naprej vpliva na podjetja in gospodinjstva.
Ministri v pismu niso opredelili višine predlaganega davka niti podjetij, ki naj bi bila z njim obremenjena.