V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pozdravljajo dejstvo, da nova koalicijska pogodba vključuje več ukrepov, ki jih zagovarja tudi gospodarstvo. Ob tem vlado pozivajo, naj ključne ukrepe za razbremenitev gospodarstva sprejme čim prej.
Predsednik GZS Tibor Šimonka je opozoril, da se gospodarska rast v Sloveniji upočasnjuje, zmanjšujejo se izvoz, tuje naložbe in vlaganja podjetij. Po njegovih besedah država potrebuje nov razvojni zagon, če želi ohraniti kakovostna delovna mesta, priložnosti za mlade in kakovostne javne storitve.
Na GZS menijo, da so med prednostnimi nalogami davčne razbremenitve, hitrejše zaposlovanje kadrov iz tujine, digitalizacija, poenostavitev postopkov ter konkurenčne cene energentov.
Ob tem poudarjajo, da je potrebna tudi širša razprava o prihodnjem razvoju države. Po njihovem mnenju bi morala Slovenija pripraviti dolgoročni razvojni načrt za naslednje desetletje, ki bi presegal politične mandate posameznih vlad.
Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal je izpostavila pomen ukrepov za večjo produktivnost, investicije, raziskave in inovacije. Ekonomist Jože P. Damijan pa je opozoril, da brez sprememb Sloveniji grozita nadaljnji padec konkurenčnosti in počasnejša gospodarska rast.
Predstavniki podjetij so med ključnimi izzivi izpostavili razbremenitev stroškov dela, stabilno poslovno okolje, privabljanje vrhunskih kadrov ter tesnejše sodelovanje med gospodarstvom in raziskovalno sfero.