Švedska agencija za javno zdravje je starše pozvala, naj med preživljanjem časa z otroki odložijo mobilne telefone in omejijo njihovo uporabo v družinskem okolju. Poziv temelji na novih raziskavah o vplivu zaslonov na odnose v družini in razvoj otrokovih navad.
Staršem svetujejo, naj telefone uporabljajo le, kadar je to nujno ali skupaj z otroki, ter naj doma vzpostavijo t. i. »cone brez zaslonov«, denimo pri jedilni mizi ali v spalnicah. Namen priporočil je spodbujanje bolj kakovostne interakcije med starši in otroki.
Kot poudarjajo na agenciji, uporaba telefonov odraslih vpliva tudi na vedenje otrok, saj ti pogosto posnemajo navade staršev. Na Švedskem sicer že dlje časa sprejemajo ukrepe za zmanjšanje časa, ki ga otroci preživijo pred zasloni, tudi v šolah.