Kandidat za ministra za izobraževanje, znanost in mladino Borut Rončević bo svojo predstavitev pred pristojnim odborom Državnega zbora nadaljeval v torek ob 18. uri, je sporočila predsednica odbora Marjeta Šmid.
Sejo so prekinili, ker v predvidenem času člani odbora niso uspeli zastaviti vseh vprašanj kandidatu.
Rončević, profesor sociologije in znanstveni svetnik na raziskovalnem zavodu Rudolfovo, se je v predstavitvi zavzel za ideološko nevtralno šolo, pregled učnih načrtov ter reformo nacionalnega preverjanja znanja in mature. Napovedal je tudi ustanovitev učiteljske zbornice, zmanjšanje birokracije, posodobitev vajeništva ter krepitev povezave med izobraževanjem in gospodarstvom.
Med ključnimi vprašanji članov odbora so bile njegove napovedi o ideološki nevtralnosti šol, prihodnosti javnega visokošolskega prostora in vključevanju otrok priseljencev v osnovno šolo.
Poudaril je, da so javne univerze “hrbtenica slovenskega visokošolskega sistema” ter izpostavil potrebo po skrbnem ravnanju pri ustanavljanju novih visokošolskih zavodov. Pri vprašanju ideološke nevtralnosti pa je dejal, da morajo učenci poznati različne teorije in upoštevati znanstvena spoznanja.