Iran že več mesecev blokira to strateško pomorsko pot, ključno za tranzit nafte, plina in drugih dobrin, medtem ko strani nadaljujeta pogajanja o končanju konflikta.
"Ožina mora biti odprta, brez ovir, brez pristojbin. Odprta bo na tak ali drugačen način," je Rubio dejal v mestu Jaipur, kjer se je mudil v okviru obiska v Indiji. Dogajanje v zvezi s Hormuško ožino je pri tem označil za "nezakonito, nevzdržno za svet, nesprejemljivo".
Iran izvaja nadzor nad Hormuško ožino, skozi katero poteka približno 20 odstotkov svetovnega izvoza nafte, v odziv na vojno, ki sta jo z napadi 28. februarja sprožila ZDA in Iran. To je povzročilo strmo rast cen energije. Ameriška vojska poskuša v odgovor izvajati blokado iranskih pristanišč.
Med stranmi sicer od 8. aprila velja prekinitev ognja, čeprav so ZDA danes izvedle nove napade na cilje v Iranu, obenem pa se nadaljujejo pogajanja o končanju konflikta. Del dogovora naj bi bilo tudi takojšnje odprtje Hormuške ožine.