Rubio v Rimu o Bližnjem vzhodu ter odnosih med EU in ZDA
Rubio v Rimu za krepitev vezi med ZDA in Evropo
Ameriški državni sekretar Marco Rubio se je v Rimu sestal z italijansko premierko Giorgio Meloni in zunanjim ministrom Antoniom Tajanijem. V ospredju pogovorov so bili razmere na Bližnjem vzhodu, vojna v Ukrajini ter odnosi med Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike.
Tajani je po srečanju poudaril pomen tesnega sodelovanja med Evropo in ZDA. Po njegovih besedah Evropa potrebuje Ameriko, prav tako pa ZDA potrebujejo Evropo in Italijo. Srečanje je označil za pozitivno in se zavzel za nadaljnjo krepitev transatlantskih odnosov.
Italija podpira vse pobude za trajni mir na Bližnjem vzhodu, pripravljena pa je tudi sodelovati pri odstranjevanju min v Hormuški ožini po morebitnem premirju. Tajani je ob tem izpostavil pomen ameriške vojaške prisotnosti v Evropi.
Vprašanje ameriških vojakov v Italiji ostaja občutljivo, potem ko je Washington napovedal zmanjšanje števila vojakov v Nemčiji, predsednik Donald Trump pa je namignil tudi na možnost umikov iz Italije in Španije. Rubio je zatrdil, da se z Melonijevo o umiku vojakov niso pogovarjali, poudaril pa je, da ZDA vojaške odločitve sprejemajo glede na svoje nacionalne interese.
Ameriški državni sekretar je komentiral tudi odnose z Vatikanom. Po četrtkovem srečanju s papežem Leonom XIV. je dejal, da je bil pogovor zelo pozitiven in usmerjen v vprašanja miru ter razmer na Bližnjem vzhodu. Po njegovih besedah si Cerkev prizadeva za mir in spoštovanje človeštva, pomembna pa je tudi izmenjava stališč med Washingtonom in Vatikanom.
Trump je sicer v zadnjem času kritičen tako do papeža Leona XIV. kot tudi do premierke Meloni, med drugim zaradi italijanskega nesodelovanja v vojni proti Iranu in podpore papeževim pozivom k miru.