V stranki SD napovedujejo, da bodo zahtevali ustavno presojo sprememb zakona o lokalnih volitvah, če bo ta začel veljati. Zakon državljanom tretjih držav s stalnim prebivališčem v Sloveniji odvzema volilno pravico na lokalnih volitvah.
V SD menijo, da gre za poseg v že pridobljene pravice ljudi, ki v Sloveniji živijo, delajo, plačujejo davke in sodelujejo v lokalnih skupnostih. Opozarjajo tudi na pomisleke pravnih strokovnjakov glede skladnosti zakona z ustavnimi načeli.
Ker so pobudniki medtem zbrali podpise za začetek referendumskega postopka, zakon za zdaj še ne more začeti veljati. V SD zato trenutno ne morejo vložiti pobude na ustavno sodišče, so pa napovedali, da bodo to storili takoj, če bo zakon po zaključku postopkov uveljavljen.
Ob tem poudarjajo, da se odpira tudi vprašanje, ali je referendum o omejevanju že priznanih pravic sploh dopusten.