TV3 LogoTV3
DomovSlovenijaSvetGospodarstvoŠportZnanostZanimivostČrna kronika
TV3 v živoVideoVremePrometHoroskop

Novice

  • Domov
  • Slovenija
  • Svet
  • Gospodarstvo
  • Šport

Več

  • Znanost
  • Zanimivost
  • Črna kronika

O TV3

  • Vreme
  • Promet
  • Horoskop
  • Kontakt
  • Politika Zasebnosti
  • Glasbeni spored
  • TV spored
© 2026 TV3. Vse pravice pridržane.Oblikovanje Bumm Solutions
DomovVideoTVVremePrometHoroskop
Gospodarstvo

Slovenija pripravlja načrt za reševanje energetske in prometne revščine

Nova strategija za obdobje 2026–2032 nadgrajuje obstoječe ukrepe in odpira pot do evropskih sredstev

9.4.2026 20:45
2 min
Slovenija aktivno razvija celovit družbeni podnebni načrt za obdobje 2026 do 2032, katerega cilj je zmanjšanje energetske in prometne revščine v gospodinjstvih. Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je to strateško pobudo napovedal 9. aprila po vladni seji, poudarjajoč pomen načrta za dostop do ključnih finančnih sredstev iz Socialnega sklada za podnebje EU.
Prihajajoči načrt ne bo le nadaljeval prizadevanj za zmanjšanje energetske revščine, temveč bo prvič celovito obravnaval tudi prometno revščino. Minister Kumer je poudaril, da bo sprejetje tega načrta Sloveniji omogočilo črpanje pomembnih sredstev iz Socialnega sklada za podnebje EU, kar kaže na širšo evropsko zavezanost reševanju socialnih neenakosti, ki jih poslabšajo podnebne politike. Za učinkovito reševanje prometne revščine bo potrebno določiti ustrezne kazalnike in širšo definicijo problema.
Ta nova pobuda nadgrajuje že uveljavljene državne napore na tem področju. Vlada je namreč že sprejela akcijski načrt za obdobje 2024–2026, ki je namenil skoraj 34 milijonov evrov za zmanjšanje energetske revščine. Cilj tega obstoječega načrta je zmanjšati delež energetsko revnih gospodinjstev s 7,2 % na ciljno območje med 3,8 % in 4,6 %, s poudarkom na energetski učinkovitosti in investicijah v obnovljive vire energije, ki naj bi koristile približno 8.000 domovom. Implementacijo ključnih ukrepov nadzoruje javna agencija Eko sklad, ki je v okviru obstoječega načrta že objavila javni poziv v višini 5 milijonov evrov, namenjen energetsko revnim gospodinjstvom. Ta poziv ponuja do 18.000 evrov za izboljšanje toplotne izolacije in vgradnjo učinkovitejših ogrevalnih sistemov. Sredstva za ta akcijski načrt prihajajo iz Sklada za podnebne spremembe in Evropskega sklada za regionalni razvoj. Oba načrta sta ključna za slovensko zavezanost pravičnemu prehodu v nizkoogljično družbo.
Z oblikovanjem novega načrta za 2026–2032 Slovenija nadaljuje svojo pot k zagotavljanju bolj socialno pravične in trajnostne prihodnosti za vsa gospodinjstva.
Deli članek:
Prejšnji članekZnanost

Varuhinja človekovih pravic opozarja na sistemske težave v oskrbi oseb z demenco

Naslednji članekŠport

Slovenski pisk bo odmeval na Svetovnem prvenstvu FIFA 2026