TV3 LogoTV3
DomovSlovenijaSvetGospodarstvoŠportZnanostZanimivostČrna kronika
TV3 v živoVideoVremePrometHoroskop

Novice

  • Domov
  • Slovenija
  • Svet
  • Gospodarstvo
  • Šport

Več

  • Znanost
  • Zanimivost
  • Črna kronika

O TV3

  • Vreme
  • Promet
  • Horoskop
  • Kontakt
  • Politika Zasebnosti
  • Glasbeni spored
  • TV spored
© 2026 TV3. Vse pravice pridržane.Oblikovanje Bumm Solutions
DomovVideoTVVremePrometHoroskop
Gospodarstvo

Slovenija pristopila k novemu skladu za regionalne naložbe

Na vrhu Pobude treh morij v Dubrovniku podpisan memorandum, ki predvideva vsaj pol milijarde evrov za infrastrukturne projekte.

28.4.2026 19:05
1 min
–:––

Podpredsednik slovenske vlade Klemen Boštjančič se je v Dubrovniku udeležil foruma v okviru Pobude treh morij, kjer je Slovenija z drugimi državami članicami in Evropskim investicijskim skladom (EIF) podpisala memorandum o ustanovitvi novega sklada. Namen novega finančnega instrumenta je zbrati in spodbuditi naložbe v regionalno energetsko, prometno in digitalno infrastrukturo.

Sklad, poimenovan "Sklad skladov za infrastrukturo", bo upravljal EIF. Po načrtih naj bi države članice ali njihove razvojne institucije prispevale približno 250 milijonov evrov, EIF pa bi znesek podvojil, s čimer bi zagotovili najmanj 500 milijonov evrov investicijskega kapitala. Hrvaška vlada je srečanje, ki ga spremlja obsežen poslovni forum z več kot 1200 udeleženci, opisala kot največji tovrstni dogodek v sodobni hrvaški zgodovini.

Vzporedno z vrhom sta hrvaški premier Andrej Plenković in predsednica sveta ministrov BiH Borjana Krišto podpisala sporazum o južni plinski interkonekciji med državama, projektu v vrednosti 1,5 milijarde evrov. Sporazum ponazarja strateški poudarek pobude na energetski povezljivosti, čeprav projekt spremljajo opozorila Evropske unije glede skladnosti z zakonodajo.

Deli članek:
Prejšnji članekKultura

OŠ Ledina: dokumentirana zgodovina od cesarstva do danes

Naslednji članekSvet

Kitajski solarni velikan Longi pričakuje manjšo izgubo za leto 2025