V slovenskih zdravstvenih ustanovah se krepi pravni spor, saj več sto zaposlenih toži delodajalce zaradi neizplačanih nadomestil za delo na praznike.
Tožbe so vložili zaposleni v UKC Maribor, UKC Ljubljana, celjski bolnišnici, Osnovnem zdravstvu Gorenjske ter drugih zavodih po državi. Gre predvsem za zaposlene v turnusnem delu, ki zahtevajo izplačilo za več let nazaj.
Spor se nanaša na t. i. “odmeno” za praznične ure. Po sodbi višjega delovnega sodišča morajo delavci, ki delajo na praznik, prejeti ustrezno nadomestilo, čeprav delajo v neenakomerno razporejenem delovnem času.
Zaposleni opozarjajo, da so nadomestila za tekoče leto večinoma prejeli, za pretekla leta pa ne, zato zdaj zahtevajo izplačila za nazaj, tudi zaradi nevarnosti zastaranja.
Delodajalci medtem opozarjajo na pravne nejasnosti in čakajo na dodatna pojasnila vrhovnega sodišča, saj naj ne bi bilo jasno, kdo vse je upravičen do odmene in v kakšnem obsegu.
Sindikati poudarjajo, da gre za uveljavljeno pravico zaposlenih in opozarjajo, da dolgotrajni spori in neizplačila slabijo odnose v zdravstvu ter dodatno obremenjujejo že tako kadrovsko podhranjene ekipe.