Ustavno sodišče ni razveljavilo zakona o zdravniški službi, a ga mora DZ popraviti
Ustavno sodišče je odločilo, da so deli zakona o zdravniški službi, ki so razširili obseg storitev, ki jih morajo zdravniki opravljati med stavko, v neskladju z ustavo. S tem so delno ugodili zdravniškemu sindikatu Fides, saj so odločili tudi, da so nekateri izpodbijani deli zakona skladni z ustavo. Državni zbor ima leto dni časa, da protiustavnost odpravi.
Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti ugotovilo, da je izpodbijana ureditev v določenih delih v neskladju s pravico do stavke. In sicer so v neskladju z ustavo tri točke člena, ki opredeljuje zdravstvene storitve, ki jih mora opravljati zdravnik v času stavke.
Ustavno sodišče zakona ni razveljavilo, saj ocenjuje, da bo odprava ugotovljenih protiustavnosti terjala poseg v obstoječe zakonsko besedilo, to nalogo pa da je najbolje prepustiti zakonodajalcu. "Upoštevati je treba tudi, da bo zaradi konsistentne ureditve področja minimalne službe zdravnikov v času stavke kot celote potreben tudi temeljit razmislek o tem, ali odprava ugotovljenih protiustavnosti morda narekuje oziroma omogoča še posege v dele ureditve minimalne zdravniške službe v času stavke, ki niti niso bili izpodbijani oziroma niso bili predmet presoje v tej zadevi," so zapisali v odločbi.
Državni zbor mora ugotovljeno protiustavnost odpraviti v roku enega leta po objavi te odločbe v uradnem listu.