Iz Dubaja bosta jutri v domovino poleteli dve letali s Slovenci, še en let pa je predviden iz omanske prestolnice Maskat, so povedali viri blizu vlade. V naslednjih dneh je načrtovan še let iz Rijada. Medtem je zunanje ministrstvo danes pozvalo vse Slovence, ki se nahajajo v Katarju, Savdski Arabiji in Omanu, naj se jim čim prej javijo.
Zunanje ministrstvo je vse slovenske državljane v Katarju, Savdski Arabiji ali Omanu, ki se želijo vrniti v Slovenijo, pozval, naj se javijo na elektronski naslov odhod.mzez@gov.si.
Kot je ministrstvo zapisalo na omrežju X, je v petek predviden odhod še enega letala iz Omana, če bodo varnostne razmere primerne. Za potnike, ki so obstali v Katarju, pa je predviden avtobusni prevoz do Rijada, od koder naj bi v soboto poleteli domov.
Svoje državljane iz Katarja preko Savdske Arabije že evakuirajo tudi druge države, saj je zračni prostor nad Katarjem zaradi varnostnih razmer zaprt.
Po navedbah virov blizu vlade bosta v petek iz Dubaja proti Ljubljani poleteli dve letali družbe FlyDubai. Prvo letalo s 150 potniki bo predvidoma poletelo ob 2.15 po krajevnem času. Ob kateri uri bo poletelo drugo s predvidoma 150 potniki, še ni jasno.
Prav tako še ni znano, ob kateri uri naj bi predvidoma v petek iz omanske prestolnice Maskat poletelo letalo družbe Jordan Aviation. Z njim naj bi poletelo okrog 80 Slovencev, so še dodali viri.
Če bodo na načrtovanih letih ostala prosta mesta, bodo zasedbo teh ponudili drugim državam članicam EU, navajajo viri blizu vlade. V tem primeru bi EU Sloveniji lahko povrnila do 75 odstotkov stroškov leta, če bi bilo na letu več kot 30 odstotkov tujih državljanov.