ZDA so začasno omilile gospodarske sankcije proti Rusiji in dovolile prodajo ruske nafte in naftnih derivatov, ki so že naloženi na ladje na morju, da bi zmanjšale gospodarski vpliv po napadih ZDA in Izraela na Iran, je v četrtek zvečer sporočilo ministrstvo za finance. Moskva je odzivu izrazila zadovoljstvo.
Ameriški finančni minister Scott Bessent je dejal, da gre za začasni ukrep za "spodbujanje stabilnosti na svetovnih energetskih trgih". Dovoljenje bo veljalo do 11. aprila.
"Ta ozko zasnovan, kratkoročni ukrep velja le za nafto, ki je že v tranzitu, in ruski vladi ne bo prinesel znatne finančne koristi," je dejal Bessent. Kot je dodal, ruska vlada "večino svojih prihodkov od energije pridobi iz davkov, odmerjenih na mestu črpanja".
Bessent je že prej dejal, da administracija predsednika Donalda Trumpa razmišlja o odpravi sankcij na del ruske nafte.
"ZDA priznavajo, da brez ruske nafte svetovni energetski trg ne more ostati stabilen," pa je v odzivu na Telegramu zapisal odposlanec ruskega predsednika Vladimirja Putina, Kiril Dmitrijev. Dodal je, da je nadaljnje rahljanje sankcij za ruske energente vse bolj neizogibno "kljub odporu dela bruseljske birokracije".
Da bo ameriška omilitev sankcij na prodajo ruske nafte pomagala pri stabilizaciji energetskih trgov, je prepričan tudi tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. "Brez znatnih količin ruske nafte je stabilizacija svetovnih energetskih trgov nemogoča," je dejal Peskov.
V Kijevu pa menijo, da bo odločitev o omilitvi sankcij Moskvi zgolj omogočila, da podaljša vojno v Ukrajini, ki traja že več kot štiri leta.