Francoska mornarica je v nedeljo zjutraj v Atlantiku prestregla ruski tanker Tagor, proti kateremu veljajo sankcije, je sporočil francoski predsednik Emmanuel Macron. Na omrežju X je navedel, da je bila operacija izvedena ob podpori več partnerjev, med njimi Združenega kraljestva, ter v skladu s pomorskim pravom.
Macron je poudaril, da je nesprejemljivo izogibanje mednarodnim sankcijam, kršenje pomorskega prava in financiranje vojne, ki jo Rusija vodi proti Ukrajini že več kot štiri leta. Opozoril je tudi, da takšna plovila, ki po njegovih besedah ne spoštujejo osnovnih pravil pomorske plovbe, predstavljajo tveganje za okolje in varnost.
Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je Francija od septembra lani prestregla še tri ladje, domnevno povezane z rusko floto v senci. Po plačilu globe so tankerjem dovolili nadaljevanje poti.
Tako imenovano rusko floto v senci sestavljajo tankerji za prevoz nafte, s katerimi se Rusija izogiba zahodnim sankcijam zaradi agresije nad Ukrajino. Gre predvsem za starejša in slabše vzdrževana plovila brez ustreznih zavarovanj ter z nejasnim lastništvom. Pogosto menjajo zastave ali uporabljajo neveljavne registracije, da bi se izognila sledenju.
Sankcije Evropske unije trenutno veljajo za skoraj 600 plovil, ki naj bi bila del ruske flote v senci.