Britanski kralj Charles III. je v ponedeljek prispel na štiridnevni državniški obisk v ZDA. Namen obiska je obeležitev 250. obletnice ameriške neodvisnosti in poskus zmanjšanja napetosti v odnosih z administracijo predsednika Donalda Trumpa.
Obisk poteka v času, ko so odnosi med dolgoletnima zaveznicama zaostreni. Napetosti izvirajo predvsem iz ameriške vojne v Iranu, ki je Združeno kraljestvo ni podprlo z vojaškim sodelovanjem, in ponavljajočih se kritik predsednika Trumpa na račun britanskega premierja Keirja Starmerja ter zveze Nato. Trump je britanskega premierja označil za "poraženca", odnose med državama pa nedavno opisal kot "sploh ne dobre".
Kljub političnim nesoglasjem Bela hiša in Buckinghamska palača upata, da bo obisk pripomogel k otoplitvi odnosov. Predsednik Trump je za BBC izjavil, da bi obisk "absolutno" lahko popravil odnose, in kralja Charlesa označil za "velikega človeka". Britanska vlada upa, da bo kraljeva osebna diplomacija in ugled monarhije pozitivno vplivala na ameriškega predsednika, ki je znan po svojem občudovanju kraljeve družine.
Med obiskom v Washingtonu bo kralj Charles nagovoril oba domova ameriškega kongresa, s čimer bo postal drugi britanski monarh s to častjo za svojo materjo, kraljico Elizabeto II., ki je kongres nagovorila leta 1991. Predsednik Trump in prva dama bosta v Beli hiši gostila državno večerjo v kraljevo čast. V nadaljevanju obiska bosta kralj in kraljica Camilla odpotovala v New York, kjer se bosta srečala z družinami žrtev napadov 11. septembra in newyorškim županom Zohranom Mamdanijem. Obisk bodo zaključili v Virginiji, kjer se bodo udeležili praznovanja ob 250. obletnici ZDA, nato pa odpotovali še na Bermude.