Na Moku so sklenili, da bodo športnice v bodoče morale opraviti test spola.
Za najnovejšo usmeritev se je Mok odločil po analizi rezultatov delovne skupine "za zaščito ženskega športa", ki jo je za razrešitev te tematike ustanovila predsednica Moka, Kirsty Coventry, so sporočili iz krovne svetovne športne organizacije.
Razprava med zagovorniki transspolnih športnic in pravic žensk v športu se je nazadnje razplamtela po olimpijskih igrah 2024. V središču pozornosti sta bili olimpijski boksarski prvakinji Imane Khelif in Lin Yu-ting. Mednarodna boksarska zveza Iba jima v okviru svojih tekmovanj ni dovolila nastopov, ker nista zadovoljili kriterijev za nastop v ženski kategoriji, na olimpijskih igrah pa sta nato obe športnici prišli do zlatih kolajn.
Takratni predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja, Nemec Thomas Bach, je nastop obeh boksark utemeljil s takrat veljavnimi pravilniki: "Nikoli nismo dvomili, da sta ženski." Tudi Khelif je nazadnje poudarila: "Nisem transseksualna, sem ženska."
Obstajajo tudi številne kritike današnje odločitve Moka s strani različni organizacij za zaščito človekovih pravic. Ne gre le za transspolne športnike, ampak tudi za poseg v zasebnost vseh športnic. Sam biološki test pa po njihovem mnenju ne rešuje kompleksnosti vprašanja spolne identitete.
Vsekakor pa današnja odločitev Moka ne predstavlja popolne novosti. Test spola je Mok prvič uvedel že pred olimpijskimi igrami 1968 v Mehiki, saj so bile iz preteklosti znane nekatere prevare in goljufije. Leta 1999 pa so to po številnih protestih in nasprotovanjih ukinili.
Kirsty Coventry, prva ženska na čelu Moka, je že med svojo volilno kampanjo izpostavila, da bo ena njenih glavnih nalog zaščita ženskega športa. Za dodaten pritisk je pred igrami v Los Angelesu poskrbel tudi ameriški predsednik Donald Trumo, ki zahteva, da moški v ženski kategoriji v športu ne nastopajo. Že lani je podpisal ustrezen dekret, ki velja v ZDA.