Nemčija bo v Sredozemsko morje napotila minolovca in oskrbovalno ladjo kot pripravo na morebitno misijo v Hormuški ožini. Nemški obrambni minister Boris Pistorius je dejal, da je cilj prihraniti čas, če bo parlament odobril mandat za posredovanje.
Ladja za iskanje min "Fulda", ki je trenutno v pristanišču v Kielu, in spremljevalno plovilo bosta v prihodnjih dneh premeščena, je sporočilo ministrstvo. Posadka, ki šteje od 40 do 45 članov, se bo sprva pridružila protiminski enoti zveze Nato, ki deluje v Sredozemlju.
Končna napotitev v Hormuško ožino je odvisna od odobritve nemškega parlamenta in "predvsem od konca sovražnosti" v regiji, je poudaril Pistorius. Iran je ožino blokiral in jo miniral po napadih ZDA in Izraela, ki so se začeli 28. februarja. Ta blokada je močno vplivala na svetovno trgovino, saj skozi ožino poteka približno petina svetovne dobave nafte in plina.
Francija in Združeno kraljestvo si prizadevata za vzpostavitev obrambne pomorske misije za zaščito ladijskega prometa, vojaški načrtovalci iz 30 držav pa so o tem že razpravljali v Londonu. Pistorius je kot možno pravno podlago predlagal razširitev obstoječe misije EU "Aspides" v Rdečem morju, vendar je poudaril, da si operacije ne predstavlja brez sodelovanja ZDA.
V Teheranu medtem vztrajajo pri trdi drži. Iranski predstavniki so sporočili, da se ne bodo udeležili pogajanj, dokler ZDA ne odpravijo blokade iranskih pristanišč, kar kaže na zapleteno diplomatsko situacijo.