Izrael je ostro obsodil ukrepe več držav, med njimi Francije in Združenega kraljestva, ki so usmerjeni proti izraelskim naseljencem na zasedenem Zahodnem bregu. Ti so po navedbah držav vpleteni v nasilje nad Palestinci in nezakonito širjenje naselbin.
Izraelsko zunanje ministrstvo je ukrepe označilo kot “sramotne” in jih zavrnilo. Po njihovem mnenju gre za poskus vsiljevanja političnih stališč, prikrit kot boj proti nasilju.
Odziv prihaja po tem, ko je skupina šestih držav – Francija, Združeno kraljestvo, Kanada, Avstralija, Nova Zelandija in Norveška – sprejela nove sankcije proti posameznikom in organizacijam, povezanim z nasiljem in širitvijo naselbin. V skupni izjavi so poudarili, da želijo s tem “ekstremistične naseljence prisiliti k odgovornosti” ter pozvali izraelsko vlado, naj zagotovi kaznovanje odgovornih.
Francija je v okviru ukrepov prepovedala vstop izraelskemu finančnemu ministru Bezalelu Smotriču, štirim vodjem naseljenskih skupin in 21 naseljencem. Zunanji minister Jean-Noel Barrot je Smotriča kritiziral zaradi spodbujanja priključitve Zahodnega brega in “ponovne kolonizacije” Gaze.
Tudi Združeno kraljestvo je pozvalo britanska podjetja in državljane, naj prenehajo z gospodarskimi in finančnimi dejavnostmi v izraelskih naselbinah. Zunanja ministrica Yvette Cooper je ob tem poudarila, da nasilne naseljenske skupine ne bi smele imeti koristi od zemlje, ki so jo odvzele Palestincem.