TV3 LogoTV3
DomovSlovenijaSvetGospodarstvoŠportZnanostZanimivostČrna kronika
TV3 v živoVideoVremePromet

Novice

  • Domov
  • Slovenija
  • Svet
  • Gospodarstvo
  • Šport

Več

  • Znanost
  • Zanimivost
  • Črna kronika

O TV3

  • Vreme
  • Promet
  • Kontakt
  • Politika Zasebnosti
  • Glasbeni spored
  • TV spored
© 2026 TV3. Vse pravice pridržane.Oblikovanje Bumm Solutions
DomovVideoTV v živoVremePromet
Svet

Opec brez Združenih arabskih emiratov

1.5.2026 8:08
2 min
Vir: sta
–:––

Opec brez Združenih arabskih emiratov

Združeni arabski emirati z današnjim dnem po več kot 50 letih sodelovanja zapuščajo Organizacijo držav izvoznic nafte (Opec) in razširjeno organizacijo Opec+. Odločitev so utemeljili s sledenjem strateški in gospodarski viziji države. Po ocenah analitikov gre za velik udarec organizaciji v času, ko svetovni energetski trg pretresa vojna v Iranu.

Odločitev države o umiku iz naftnega kartela temelji na nacionalnem interesu in zavezanosti učinkovitemu prispevanju k zadovoljevanju perečih potreb trga, so po navedbah francoske tiskovne agencije AFP utemeljili v Abu Dabiju.

"Tako organizaciji Opec kot zavezništvu Opec+ smo hvaležni za njuna prizadevanja in jima želimo uspeh tudi v prihodnje. Med našim delovanjem v organizaciji smo veliko prispevali, v korist vseh pa sprejemali še večje žrtve. Prišel je čas, da se osredotočimo na nacionalni interes ter interes naših strank, partnerjev in energetskih trgov," so navedli.

Za izstop iz organizacije so se v Abu Dabiju odločili tik pred srečanjem Opec+ na Dunaju, na katerem se bodo v organizaciji po pričakovanjih analitikov odločili za rahlo pospešitev črpanja nafte. To so storili že aprila in maja.

Emirati tako sledijo Katarju, ki je iz Opeca izstopil leta 2019, in Angoli, ki je organizacijo zapustila leta 2024. V Opecu ostaja še 11 držav, ki imajo skupaj 38-odstotni delež v svetovni proizvodnji nafte. To so Alžirija, Ekvatorialna Gvineja, Gabon, Iran, Irak, Kuvajt, Libija, Nigerija, Demokratična republika Kongo, Savdska Arabija in Venezuela.

Združeni arabski emirati so sicer ena od prvih članic Opeca, saj so se skupini izvoznikov pridružili že leta 1967. V koaliciji z drugimi glavnimi zalivskimi dobavitelji nafte - Savdsko Arabijo in Kuvajtom - so bili glavni akter pri oskrbi z nafto z Bližnjega vzhoda, ki predstavlja 30 odstotkov svetovne dobave črnega zlata.

Nekateri analitiki opozarjajo, da bi lahko izstop Združenih arabskih emiratov pomenil začetek konca za Opec. "Organizacija bo z odhodom Emiratov izgubila približno 15 odstotkov svojih zmogljivosti in eno od svojih najbolj zvestih članic," za BBC dejal Saul Kavonic iz svetovalne družbe MST Financial.

Deli članek:
Nalaganje...
Prejšnji članekGospodarstvo

Slovenska podjetja v Baslu

Naslednji članekSvet

Britanski kralj sklenil obisk v ZDA

Najbolj Brano

  1. 1

    Umrla pesnica in prevajalka Erika Vouk

  2. 2

    Pogačar z novo etapno zmago dobil generalko pred Tourom

  3. 3

    Trump napoveduje Starmerjev odstop

  4. 4

    Vance: ZDA pripravljene temeljito spremeniti odnos do Irana

  5. 5

    V ZDA se pripravljajo na praznovanje 250. rojstnega dne države