Policijski sindikat Slovenije je s protestom pred vlado začel stavko. Med drugim so opozorili na kadrovsko pomanjkanje v policiji in prenizko vrednotenje dela, kar da tudi dolgoročno ogroža varnost države. Vladi očitajo zavlačevanje ter nerazumevanje njihovega dela in odgovornosti, ki jo nosijo. Pozivajo k izboljšanju pogojev za delo.
Okoli 200 policistov, zbranih na shodu pred vladnim poslopjem na Gregorčičevi ulici v Ljubljani, je z žvižgi in transparenti pozvalo k izboljšanju pogojev za delo. Ob tem so izpostavili zlasti, da od pristojnih predolgo čakajo na rešitve.
Med ključnimi stavkovnimi zahtevami sindikata so sicer sklenitev aneksa h kolektivni pogodbi za javni red in varnost, kjer želijo v tarifnem delu ustrezno uvrstitev delovnih mest karierne lestvice v plačne razrede.
Pri normativnem delu aneksa h kolektivni pogodbi pa med drugim zahtevajo ureditev izmenskega dela, nadurnega dela, odmorov, pravice do odklopa, starševskega varstva in zavarovanja odškodninske odgovornosti delodajalca.
Med stavkovnimi zahtevami sindikata so poleg sklenitve aneksa, o katerem se z vladno stranjo pogajajo že dlje časa, tudi določitev meril in kriterijev za izplačevanje delovne uspešnosti. Prav tako zahtevajo bolj ustrezno ureditev letnih dopustov.
Stavka, ki bo trajala do preklica, ne bo ogrožala javne varnosti. Policija je skladno z zakonom o organiziranosti in delu v policiji tudi med stavko dolžna opravljati svoje naloge, kot je zagotavljanje varnosti ljudi in premoženja, preiskovanje kaznivih dejanj in drugo.
Protestu so se danes kot znak podpore priključili tudi predstavniki Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije.