Novi minister za obrambo Valentin Hajdinjak je ob primopredaji poslov poudaril, da bo nadaljeval in nadgradil dosedanje ukrepe na obrambnem področju. Med ključnimi prioritetami je izpostavil kadrovsko krepitev Slovenske vojske, modernizacijo ter razvoj kibernetske obrambe.
Kot je dejal, Slovenija vstopa v obdobje zahtevnih varnostnih razmer, zato je cilj vzpostaviti sodoben, učinkovit in odziven obrambni sistem ter visoko stopnjo pripravljenosti na varnostne izzive. Ob tem je poudaril, da želi, da država ostane kredibilna in odgovorna članica Nata in EU.
Hajdinjak je napovedal tudi odgovorno izpolnjevanje zavez Natu, pri čemer je poudaril pomen nacionalnih interesov. Varnost po njegovih besedah ne sme biti predmet delitev, temveč povezovanja.
Poseben poudarek bo namenjen tudi sistemu zaščite in reševanja, ki ga je označil za enega večjih ponosov Slovenije. Pri tem je izpostavil vlogo prostovoljcev, gasilcev in drugih pripadnikov sistema.
Dosedanji minister Borut Sajovic je ocenil, da ministrstvo predaja v dobri kondiciji, ob tem pa dodal, da bo treba v prihodnje nadaljevati delo tudi na področju obrambnih izdatkov. Pozdravil je tudi poudarek novega ministra na vlaganju v kadre in pomen sodelovanja.
Na obrambnem ministrstvu je vlada na ustanovni seji imenovala tudi državna sekretarja Erika Kopača in Vido Čadonič Špelič ter Gregorja Majcna na položaj vodje obveščevalno-varnostne službe ministrstva.