Ljubljančani bodo 12. julija na referendumu odločali o odloku o parkiranju, ki ga je mestni svet že umaknil. Civilna iniciativa, ki je zbrala več kot 14.000 podpisov, vztraja pri izvedbi, čeprav župan Zoran Janković opozarja na strošek v višini milijona evrov in trdi, da izid ne bo spremenil ničesar.
Mestni svet je na izredni seji najprej izglasoval umik spornega odloka, s katerim bi uvedli plačljivo parkiranje v soseskah. Kmalu zatem pa so na ločeni seji, po vložitvi zahteve s podpisi, razpisali referendum o istem odloku. Glasovanje bo tako potekalo o pravnem aktu, ki ne velja več.
Župan Janković je pojasnil, da so odlok umaknili, da bi prihranili stroške referenduma in denar porabili za "otroška igrišča, nova drevesa, klopce in podobno". Poudaril je, da je s tem izpolnjena volja pobudnikov. Kot alternativo je občina ponudila politično zavezo, da do konca leta 2027 ne bodo spreminjali obstoječega parkirnega odloka, kar bi bila tudi posledica uspešnega referenduma.
V Civilni iniciativi za Ljubljano vztrajajo, da je bil umik odloka pravno sporen manever z namenom izogibanja demokratični odločitvi. Po njihovem mnenju mora referendum potekati, saj je zahtevo podprlo 14.051 občanov. Županovo potezo so obsodili tudi v stranki Levica, kjer menijo, da se je s tem izognil soočenju z voljo meščanov in morebitnemu porazu. Sprejeti odlok bi sicer uvedel letne dovolilnice za parkiranje v soseskah v višini 60 evrov za prvo vozilo.