TV3 LogoTV3
DomovSlovenijaSvetGospodarstvoŠportZnanostZanimivostČrna kronika
TV3 v živoVideoVremePromet

Novice

  • Domov
  • Slovenija
  • Svet
  • Gospodarstvo
  • Šport

Več

  • Znanost
  • Zanimivost
  • Črna kronika

O TV3

  • Vreme
  • Promet
  • Kontakt
  • Politika Zasebnosti
  • Glasbeni spored
  • TV spored
© 2026 TV3. Vse pravice pridržane.Oblikovanje Bumm Solutions
DomovVideoTV v živoVremePromet
Slovenija

SDS, Demokrati ter trojček NSi, SLS in Fokus podpisali koalicijsko pogodbo

Podpis pogodbe v Državnem zboru je potekal za zaprtimi vrati, je pa pričakovati, da bodo vsebino sporazuma danes tudi javno objavili.

21.5.2026 12:27
2 min
Vir: STA
–:––

Desna koalicija med svojimi prioritetami navaja razvoj in blaginjo Slovenije, boj proti korupciji, decentralizacijo in debirokratizacijo.

Informacijo o podpisu pogodbe so stranke sporočile prek družbenih omrežij. Po podpisu za zdaj izjav še niso dajale. Je pa ob prihodu na podpis, ki je potekal v državnem zboru, predsednik Demokratov Anže Logar ocenil, da je koalicijska pogodba kvalitetno sestavljena in zajema velik del njihovega volilnega programa, zato jo z veseljem podpiše. "Ponuja tudi novi razvojni koncept za Slovenijo, da lažje zadiha, da sprostimo gospodarstvo, da debirokratiziramo državo in je močna zaveza za boj zoper korupcijo. Tako da mislim, da gre vsebina v pravo smer," je povedal.

V koalicijski pogodbi je v dveh členih posebej izpostavljena tudi predvidena ustanovitev t. i. Skoka, enote za pregon korupcije in organiziranega kriminala. "Mislim, da je tokrat resna politična volja, da se oblikuje močan tožilski organ s stebrom pri policijskem in pri sodstvenem delu, zato da bo pregon koruptivnih dejanj, organiziranega kriminala in hujših kaznivih dejanj čim bolj učinkovit," je povedal Logar. Meni, da se tudi odhajajoča vladna koalicija ugotavlja, da se je treba s tem problemom resno soočiti, zato pričakuje njihovo podporo zakonu.

Na vprašanje, zakaj pogodbo podpisujejo za zaprtimi vrati, je dejal, da ne gre za zaprta vrata ter da iz tega ne delajo političnega šova, ampak zgolj, "kar državljanke in državljani pričakujejo in potrebujejo v Sloveniji".

Predsednica SLS Tina Bregant pa je ob prihodu dejala, da je koalicijska pogodba dobra. "Ocenjujemo, da je to trenutno edina razvojno naravnana možnost za Slovenijo," je povedala. Na vprašanje, ali pričakuje, da bo SLS dobila eno ministrsko mesto, je odgovorila, da je pogodba napisana meritokratsko in da spoštuje vrednote, da se delo splača in da kdor dela več, dobi več, ter da so v skupni listi SLS, NSi in Fokus prispevali pomemben delež glasov. "Želimo si biti del vlade in tvorno prispevati k uresničevanju programa," je še dejala.

Poslanci koalicijskih strank so pogodbo podpisali dan pred glasovanjem o njihovem mandatarskem kandidatu, prvaku SDS Janezu Janši. Podpise pod njegovo kandidaturo so ob poslancih strank nove koalicije prispevali tudi poslanci Resnice, ki pa formalno ostaja v opoziciji.

Ker imajo omenjene stranke skupaj 48 glasov, Janša pa jih za izvolitev potrebuje 46, je tako pričakovati, da bo Janša jutri izvoljen in bo že četrtič v zgodovini države dobil mandat za sestavo vlade.

Deli članek:
Nalaganje...
Prejšnji članekNovice

Dogodki 21. maja dopoldne

Naslednji članekSvet

Kitajska nasprotuje zlorabi pravnih sredstev in pritisku ZDA na Kubo

Najbolj Brano

  1. 1

    Dm odpoklical babylove silikonsko žličko zaradi nevarnosti zadušitve

  2. 2

    Lažna vest o smrti Jorgeja Messija razburila Messije in Luzu TV

  3. 3

    Trump trdi, da ga je Meloni »prosjačila« za fotografijo – Rim odpove obisk v ZDA

  4. 4

    Bürgenstock brez srečanja: ključni pogovori odpovedani, jedrski rok teče naprej

  5. 5

    Slovenci preutrujeni