Zdravstvo ni le javnofinančni strošek, temveč tudi pomembno gonilo gospodarske rasti in družbene odpornosti, so pred državnozborskim volitvam opozorili v strateškem svetu za zdravje pri Gospodarski zbornici Slovenije. Med drugim podpirajo uvedbo razvojne kapice na zdravstvene prispevke ter davčno spodbujanje prostovoljnih zavarovanj.
Strateški svet med drugim podpira sistematično upravljanje čakalnih seznamov, plačilo nadomestila za neupravičeno odsotnost na naročenih storitvah in ustrezno upravljanje bolniških odsotnosti.
Kot so zapisali, podpirajo tudi pospešeno zaposlovanje strokovnjakov iz tujine in povečanje vpisnih mest zdravstvenih programov, nediskriminatorno obravnavo javnih in koncesioniranih izvajalcev ter ohranjanje stabilnih prispevnih stopenj brez dodatnega dvigovanja.
Med rešitvami so nanizali tudi digitalno podprto in strokovno utemeljeno odločanje o bolniškem staležu, zgodnje vračanje zaposlenih na delo glede na zmožnost, jasne standarde za preprečevanje zlorab, davčne spodbude za preventivne programe v podjetjih ter vrnitev obdobja nadomestila v breme delodajalca s 30 na 20 dni.
Podpirajo tudi profesionalizacijo upravljanja zdravstvenih zavodov, ločitev strateške in operativne funkcije države, uvedbo kazalnikov uspešnosti in odgovornosti vodstev ter odpravo po njihovi oceni nepotrebnega dodajanja regulatornih bremen.