Iran pa je blokado svojih pristanišč, ki jo je ameriška vojska začela izvajati v ponedeljek, kritiziral kot hudo kršitev suverenosti in grožnjo miru v regiji.
Trump je v objavi na družbenih omrežjih dejal, da je bila večina iranske mornarice med vojno že uničena, če pa se bo katera od teh, po njegovem mnenju, preostalih "hitrih napadalnih ladij" približala blokadi, "bo takoj UNIČENA".
Navedel je še, da je v nedeljo skozi Hormuško ožino prešlo 34 ladij, in dodal, da je to največ od začetka vojne z Iranom konec februarja, čeprav te številke ni bilo mogoče takoj potrditi.
Trump je blokado napovedal v nedeljo, potem ko se je ameriška delegacija pod vodstvom podpredsednika JD Vancea vrnila s srečanja z iranskimi predstavniki v Pakistanu, ne da bi dosegla dogovor o končanju vojne, ki so jo 28. februarja sprožili ameriško-izraelski napadi.
Iranski veleposlanik pri Združenih narodih Amir Saeid Iravani je obsodil ameriško blokado okoli iranskih pristanišč kot "hudo kršitev" suverenosti Islamske republike Iran.
V pismu generalnemu sekretarju ZN Antoniu Guterresu je veleposlanik še dejal, da "nezakonita" blokada "predstavlja hudo kršitev temeljnih načel mednarodnega pomorskega prava" in resno grožnjo mednarodnemu miru in varnosti ter povečuje tveganje za eskalacijo v regiji.
Guterres pa je vse strani pozval, naj spoštujejo svobodo plovbe v Hormuški ožini, skozi katero potuje približno ena petina svetovne oskrbe z nafto.
Ameriška vojska je potrdila, da pomorska blokada, ki je začela veljati v ponedeljek ob 16. uri po srednjeevropskem času, velja za vse ladje, ki zapuščajo ali poskušajo pristati v iranskih pristaniščih. Vendar pa ne bo ovirala plovil v Hormuški ožini, ki potujejo v in iz pristanišč, ki niso iranska.
Po podatkih spletne strani za sledenje pomorskega prometa Marine Traffic so pred uvedbo blokade ožino prečkali štirje tankerji, ki so prevažali nafto, plin in kemikalije.
Po blokadi pa je ožino prečkal tanker v kitajski lasti, ki pluje pod zastavo Malavija in je prevažal približno 250.000 sodčkov metanola. Zadnje pristanišče tankerja Rich Starry je bilo v Združenih arabskih emiratih, njegov domnevni cilj pa je Kitajska.