Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je malenkost poslabšal napoved letošnje rasti slovenskega BDP. Namesto za 2,1 odstotka po novem pričakuje okrepitev gospodarske aktivnosti za dva odstotka. Napoved je pripravil pred napadom na Iran, zato še ne upošteva možnosti dolgotrajno povišanih cen nafte in plina ter njihove otežene dobave.
Ob izboljšanih obetih industrijske proizvodnje v najpomembnejših trgovinskih partnericah bo slovenski izvozni sektor postopno okreval, je v danes objavljeni pomladanski napovedi zapisal Umar. Rast investicijske aktivnosti se bo nadaljevala, za kar bodo še naprej zaslužne predvsem javne naložbe. Rast zasebne potrošnje se bo okrepila, višja kot lani bo tudi rast državne porabe.
Napoved spremljajo velika tveganja, povezana z geopolitičnimi napetostmi, je na novinarski konferenci v Ljubljani povedala urednica napovedi Maja Bednaš. Daljše vztrajanje geopolitičnih konfliktov in njihova zaostritev ter razširitev na širše območje Bližnjega vzhoda bi podražili surovine, okrepili inflacijo ter povzročili motnje v dobavnih verigah, je pojasnila.
Dolgotrajno zaprtje Hormuške ožine bi te učinke še poglobilo. Obstajajo pa po njenih besedah še druga tveganja, denimo morebitno povečevanje trgovinskih ovir in vztrajanje globalne trgovinske negotovosti.